تاثیرات کلر


  اثرات کلر بر سلامتی انسان :


کلر یکی از گازهای بسیار فعال است. به طور طبیعی به صورت عنصر وجود دارد. عمده ترین مصرف کنندگان کلر شرکتهایی هستند که کلرید اتیل و سایر محلولهای دارای کلر، چسبهای کلر پلی وینیل (PVC)، کلروفلوئوروکربن و اکسیدهای پروپیلن را میسازند. در شرکتهای کاغذ سازی از کلر برای سفید کردن کاغذ استفاده میکنند. گیاهانی که در آب یا فاضلاب برای تصفیه به کار میروند اغلب از انواعی هستند که میزان کلر آب را افزایش میدهند تا از انتشار میکروارگانیسمهایی که سبب بیماری انسان میشود، جلوگیری کنند.

تماس با کلر ممکن است در محل کار یا در هر محیطی که کلر در هوا، آب یا زمین منتشر میشود، صورت گیرد. افرادی که از سفید کننده ها و مواد شیمیایی ضد عفونی کننده استخر استفاده میکنند، فقط با کلر در تماس نیستند. کلر معمولاً در صنعت به کار میرود.


زمانی که در هوای تنفسی کلر وجود داشته باشد، یا آب و غذا به کلر آغشته باشد، کلر وارد بدن انسان میشود. به دلیل اینکه کلر، خاصیت واکنشی بالایی دارد، در بدن باقی نمی ماند.

تاثیر کلر بر بدن انسان به مقدار کلر موجود و مدت زمان تماس آن با بدن بستگی دارد. تاثیر کلر همچنین به سلامت فرد یا شرایط محیطی که کلر در آن پرتودهی میکند، وابسته است.

تنفس مقدار اندک کلر در مدت زمان کوتاه بر سیستم تنفسی انسان اثر میگذارد. کلر تاثیر متفاوتی بر دستگاه تنفس دارد این اثرات میتواند شامل سرفه، درد سینه یا جمع شدن آب در ششها باشد. کلر سبب تحریک پوست، چشمها و دستگاه تنفس میشود. اگر مقدار کلر در محیط زیست در حد مجاز باشد، بیماریهای ذکر شده بروز نخواهند کرد.
تاثیر تنفس یا مصرف مقدار اندکی کلر در مدت زمان طولانی بر بدن انسان هنوز ناشناخته است. برخی از مطالعات نشان میدهد که کلر اثرات معکوس دارد، به طوری که برخی از کارگرانی که در تماس طولانی مدت با کلر هستند مشکل تنفسی یا سایر مشکلات و ناهنجاریها را از خود نشان نمیدهند، در حالیکه برخی این علائم را از خود بروز میدهند.

تاثیرات زیست محیطی کلر :

زمانیکه کلر با آب مخلوط میشود، در آب حل میشود. تحت شرایط خاصی کلر میتواند از آب خارج شده و وارد هوا شود. قسمت اعظم کلری که آزاد میشود، وارد هوا و آبهای سطحی میگردد.

برخی اوقات ممکن است که کلر در هوا و در آب با سایر مواد شیمیایی واکنش کند. کلر با مواد غیر آلی داخل آب واکنش داده و نمکهای کلر را تشکیل میدهد و همراه با مواد آلی آب، سبب تشکیل مواد شیمیایی آلی کلر میشود.

به دلیل واکنش پذیری کلر، این عنصر شیمیایی نمیتواند وارد زمین یا آبهای زیرزمینی شود.

گیاهان و جانوران کلر را در خود ذخیره نمیکنند. اما، مطالعات آزمایشگاهی نشان میدهد که تماس مکرر با کلر در هوا میتواند بر سیستم ایمنی بدن، گردش خون، قلب و دستگاه تنفسی جانوران اثر بگذارد.

مقدار اندک کلر نیز بر محیط زیست اثرات مخرب دارد. همچنین کار برای ارگانیسمهای موجود در آب و خاک خطرناک است.

 

تاثیر کلر بر مو:

افرادی که به طور مرتب  دوش می گیرند به دلیل اینکه موی سر و پوست آنها به طور مداوم با کلر در تماس است، لایه خارجی مو و پوست آنها آسیب می بیند، و موجب از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست و مو می شود و در نتیجه خشکی مو و پوست را به دنبال دارد.

این خشکی باعث شکستن، گره خوردن، بدحالتی، بد شانه شدن موها و از دست رفتن شفافیت و جلای طبیعی پوست و مو می شود. در این حالت موها حالت زیبا و شاداب خود را از دست می دهند و ظاهری تیره و مرده پیدا می کنند


10 توصیه بهداشتی برای ایمنی بیشتر در استخر ها:

1- هیچ گاه از لباس و حوله کرایه‌ای استفاده نکنید.

2- پیش از ورود به استخر حتما دوش بگیرید و پس از اتمام شنا نیز مجدد استحمام کنید تا بقایای کلر از پوستتان پاک شود.

3- سعی کنید از کرم‌های ضدآفتاب با عیار محافظتی (51 SPF) که در برابر آب مقاوم باشد، استفاده نمایید.

4- اگر چشم‌هایتان حساس است حتما از عینک‌های مخصوص شنا که آب به داخل آنها نفوذ نمی‌کند استفاده کنید.

5- تحقیقات نشان داده که اطراف استخرها بیش از داخل استخر آلوده است، سعی کنید در کناره‌های سیمانی استخر ننشینید.

6- اگر پوست خشکی دارید بهتر است قبل از شنا از لوسیون‌ها و روغن‌های مخصوص استفاده کنید.

7- بعد از شنا مایوی خود را شستشو داده و در مقابل نور آفتاب آن را خشک کنید.

8- برای محافظت از موهای خود در برابر کلر از کلاه‌های مخصوص شنا استفاده کنید.

9- اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید، قبل از ورود به آب آن را دربیاورید.

10- پوست آسیب دیده به کلر حساس است و محل خوبی برای ورود میکروب‌هاست. سعی کنید با پوست مجروح در استخر شنا نکنید.


آخرین نظرات ثبت شده برای این مطلب را در زیر می بینید:

برای دیدن نظرات بیشتر این پست روی شماره صفحه مورد نظر در زیر کلیک کنید:

بخش نظرات برای پاسخ به سوالات و یا اظهار نظرات و حمایت های شما در مورد مطلب جاری است.
پس به همین دلیل ازتون ممنون میشیم که سوالات غیرمرتبط با این مطلب را در انجمن های سایت مطرح کنید . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .

شما نیز نظری برای این مطلب ارسال نمایید:


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: